Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Beklentisi Sürüyor

Kamu kurum ve kuruluşlarında 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak daimi işçi kadrosunda çalışan üniversite mezunu işçilerin sözü verilen statü değişikliği talebinin yasal düzenleme ile hayata geçirilmesi beklentisi sürüyor.

Üniversiteli işçiler, bir çok platformda statü değişikliği taleplerini dile getiriyorlar. BelediyeHaber’e de seslerini duyurmak amacıyla bir mektup gönderdiler. 

İşte mektupta öne çıkan değerlendirme ve talepler

Üniversitelerin aynı bölümlerinden mezun olup, aynı yerde çalışan, aynı işi yapan ve aynı unvana sahip iki kamu çalışanının statü farkıyla memur ve işçi olarak ayrılması özlük haklarında farklılığa yol açmakta, kamuda iş barışı bozulmaktadır.

Üniversite mezunu olup işçi olarak çalışanların, kendileriyle aynı işleri yapan memurlar gibi memur kadrolarına geçirilmeleri anayasal eşitlik ilkesinin de gereği olarak ortada durmaktadır. Kendini geliştirmiş olan memurların görevde yükselme haklarının olduğu gibi; üniversite mezunu işçiler de görevde yükselebilmek için statü değişikliğini talep ediyor.

Mezuniyeti, kamudaki çalışma süresi ve birikimi ile kalifiye bir kamu çalışanı olan üniversiteli işçiler statü değişikliği ile kamu görevinde daha etkin olabilmek, daha fazla sorumluluk alabilmek adına memuriyet ihdası beklemektedirler. Üniversite mezunu işçiler, memur kadrosu ile birlikte gelişime açık, kalite temelli hizmet anlayışıyla diplomalarının kendilerine verdiği hakları kullanabilmek istiyorlar.

Üniversiteli işçiler, uzun yıllardan beri devam eden haklı mücadelelerinde birçok çalışma, etkinlik ve ziyaretle ciddi bir kamuoyu oluşturdular. Seslerini hemen hemen her platformda duyuran üniversiteli işçiler, karar mercilerinde bulunanların konuya duyarlı yaklaşımı ile sonuca ulaşacakları günü bekliyorlar.

Kadro Değil, Statü Değişikliği

Üniversiteli işçilerin kadrosu var. Kadro sorunu olmayan Kamudaki Üniversite Mezunu İşçiler “Kadro değil, Statü değişikliği” istediklerini her fırsatta dile getiriyorlar.

Taleplerinin hazineye herhangi bir yük getirmeyeceği konusunda gerçekçi yaklaşımlarda bulunan ve mezuniyetleri dahilinde pozisyonlarda çalıştırılmak isteyen üniversiteli işçiler, sorunlarının doğru ve kapsamlı olarak ele alınmasını talep ediyor; TBMM’de yapılacak olan yasal düzenleme ile sorunlarının bir an önce çözülmesini bekliyorlar.